صد رمانی که قبل مرگ باید بخوانید

بهترین کتاب های دنیا

صد رمانی که قبل مرگ باید بخوانید

در این مقاله به معرفی 100 کتاب برتر جهان پرداخته که در ادامه بررسی تک تک کتابها را آورده ایم لطفا با ما همراه باشید

کتاب اول : 1984

این رمان، نوشته «جرج اورول» نویسنده معروف انگلیسی زبان است. رمان 1984 یک رمان تخیلی است که نظام های تمامیت خواه (توتالیتر) و کمونیسم را رد می کند. دنیای تخیلی و ترسناکی که در این رمان به تصویر کشیده شده است، از سه کشور بزرگ و مقتدر اما بی رحم «اوشینیا»، «اوراسیا» و «ایستیشیا» تشکیل شده است که دائم با هم جنگ دارند.

توصیه میکنیم مقاله روبرو را بخوانید : خلاصه کتاب 1984

 داستان این کتاب در کشور اوشینیا اتفاق می افتد. در آنجا مردم را بیش از اندازه به کار می گیرند، غذا کم است، آدم ها هویت ندارند، عشق و علاقه ممنوع شده است، ساختمان های غیر دولتی مخروب هستند و موشک ها ناگهان منفجر می شوند. دولت مرکزی اوشینیا، یک دولت تمامیت خواه است که همه چیز را تحت کنترل خود دارد و می گوید که افراد چه کاری را انجام دهند، کجا بروند، با چه کسی ارتباط داشته باشند، اوقات فراغت خود را چگونه بگذرانند و به چه چیزی فکر کنند یا اعقاد داشته باشند. اگر کسی خلاف آن را انجام دهد یا حتی در ذهن خود فکر کند، ناپدید می شود و هیچ مدرکی از او وجود نخواهد داشت و به اصطلاح «بخار می شود».یک دستگاه جاسوسی به نام «تلسکرین» در همه خانه های این کشور نصب شده است که اعمال و رفتار و افکار افراد را ثبت و مخابره می کند و هرگونه خلاف را به حزب خبر می دهد.

کتاب دوم :آیوانهو

رمان آیوانهو اثر «والتر اسکات» نویسنده، شاعر، تاریخ دان اسکاتلندی است، که نام آن از شخصیت اصلی آن، «سرویلفرد آیوانهو» گرفته شده است. این رمان اگرچه به زندگی این شخصیت که یکی از اشراف زادگان ساکسون است، می پردازد؛ یک رمان تاریخی است که حوادث قرن دوازدهم و جنگ های صلیبی شوالیه ها را بیان می کند. والتر اسکات را ابداع کننده و پدر رمان تاریخی می دانند که از آن زمان تا امروز از سبک او پیروی شده است. او در رمان های خود از جمله آیوانهو، به بازگویی وقایع تاریخی می پردازد و اغلب رمان هایش به دوران بریتانیای قدیم و فرانسه قرون وسطا برمی گردد.

آیوانهو پسر «سدریک»، یکی از اشراف ساکسون است که عاشق «لیدی راونا» می شود. سدریک که قیم راونا نیز بود، می خواست او را به «آتلستان ساکسون» بدهد و با آیوانهو مخالفت کرد و او را تبعید کرد.آیوانهو به همراه ریچارد شیردل به جنگ های صلیبی رفت و پیروزی هایی را به دست آورد.گروهی از راهزنان و ساکسون ها به قلعه تورکیلستون حمله می کنند و  سدریک، راونا، آتلستان، اسحاق یورکی و دخترش ریکا،  زندانی می شوند. «اولریش ساکسون» قلعه را به آتش می کشاند.اما آیوانهو آنها را نجات می دهد و به عشق خود یعنی راونا می رسد. این رمان گرچه تاریخی است و والتر اسکات اظهار کرده است که چیزی مخالف واقعیت به آن راه ندهد، اما تاریخ نگاران در شواهد تاریخی این رمان شک دارند.

کتاب سوم : آنا کارنینا

آنا کارنینا نوشته لئو تولستوی نویسنده معروف قرن نوزدهم است. در این رمان، شرح حال روابط میان خانواده های روسی در طبقه اشراف به خوبی روایت می شود. به همین دلیل یک داستان به یاد ماندنی و دوست داشتنی را ایجاد می کند. شخصیت اصلی آن «آنا کارنینا» زنی اشرافی است که بدون عشق با «کنت کارنین» که یکی از ماموران دولتی است، ازدواج کرده است و از او یک پسر دارد. داستان از جایی شروع می شود که آنا برای حل مشکل برادرش به مسکو می رود. آنجا عاشق « ورونسکی» افسر جوان می شود. این عشق آنا را در مقابل خانواده و جامعه اش قرار می دهد، تا به خیانت و فرار با معشوق می انجامد.در کنار زندگی آنا از زندگی و عشق پاک  «کیتی» و «کنستانتین لوپن» سخن می گوید. به این صورت که ورونسکی، به کیتی علاقه دارد ولی با لو رفتن عشق آنا و ورونسکی، کیتی با لوپن ازدواج می کند. در نهایت هم به پشیمانی آنا و عذاب وجدان او ختم می شود.

برای مطالعه خلاصه زیبا از کتاب آنا کارنینا روی لینک روبرو کلیک کنید : خلاصه کتاب آنا کارنینا

این رمان در حقیقت بازتاب دهنده تفکرات و نظرات خود تولستوی است. رمان آنا کارنینا یک حماسه از مرگ یک جامعه، یک شهر و مرگ یک فرهنگ است. و نماد جامعه ای است که نمی تواند دوام بیاورد. این کتاب مانند «جنگ و صلح» قبل از انتشار یک پارچه در روزنامه پیام آور روسیه به صورت سریالی چاپ می شد، اما اختلاف بین تولستوی و مدیر روزنامه باعث شد که قسمت آخر داستان در روزنامه چاپ نشود و خوانندگان تا چاپ یکجای اثر صبر کنند. این رمان به دلیل طولانی بودن، در بیشتر جا ها در دو جلد چاپ می شود.

کتاب چهارم : اتحادیه ابلهان

نویسنده رمان اتحادیه ابلهان، «جان کندی تول» است.جان کندی در سن سی سالگی (1967) این رمان را نوشت، اما پس از اینکه هیچ ناشری چاپ این کتاب را نپذیرفت در سی و دو سالگی خودکشی کرد. پس از گذشت یازده سال از مرگ او، دانشگاه لوئیز پانا، این کتاب را برای اولین بار منتشر کرد و مورد تایید و تاثیر بسیاری از منتقدان قرار گرفت و جان کندی پس از گذشت یازده سال از مرگش، معروف شد.

این رمان با استفاده از زبان طنز جامعه ای پوچ و سرشار از باورهای غلط را نشان می دهد و با اینکه خواننده را می خنداند، اما در پشت ان خنده ها واقعیتی تلخ پنهان شده است. در حقیقت این رمان در ژانر کمدی درام قرار دارد. این رمان بیست شخصیت دارد که هر کدام به نوعی در جهل و نادانی گرفتار هستند و اشتباهات خود را قبول نمی کنند. یکی از آنها، «ایگنیشس» است که از جامعه به دلیل دورو بودن و تظاهر متنفر است. اما با این حال در او نیز تضاد وجود دارد. او خود را منجی می داند ولی گرفتار انفعال و بی تفاوتی و بی کاری شده است.او دیگران را تحقیر می کند اما با توهمات خود زندگی می کند و کاری را پیش نمی برد. او بسیار رک گو است و بیش از حد انتقاد می کند و به همین دلیل کاری نمی تواند بکند و هیچ کس با او معاشرت نمی کند. این ادبیات ایگنیشس است که او را از سایر شخصیت ها متمایز کرده است.با این حال در رفتار دیگر شخصیت ها هم تضاد و طنز وجود دارد که این طنز در حقیقت حقارت و جهالت جامعه را نشان می دهد.

0 تا 100 خلاصه کتاب جای خالی سلوچ به همراه نقد و معنی شخصیت های کتاب

کتاب پنجم : بیگانه

رمان بیگانه، اثر «آلبر کامو» همراه دو اثر دیگرش، «کالیگولا» و «افسانه سیزیف» به سه گانه پوچی معروف هستند. این سه کتاب به مسئله پوچ بودن زندگی و نحوه برخورد آلبرکامو با پوچی است.

راوی و شخصیت اصلی این رمان، پسر جوانی به نام «مورسو» است که در الجزایر زندگی می کند. داستان با خبر مرگ مادرش در خانه سالمندان شروع می شود. اما او بسیار بی تفاوت است و در زمان دفن مادرش، به جای گریه کردن یا حتی نگاه کردن به مادرش، سیگار می کشد و قهوه می نوشد. او خود می داند که رفتارش غیر عادی است و دیگران در حال محاکمه او هستند، اما اهمیت نمی دهد. او نه تنها به مرگ مادرش، بلکه به همه چیز بی اعتناست. در فردای تشییع مادرش به استخر می رود و با زنی که از قبل می شناخت روبرو می شود و با او رابطه برقرار می کند و در به پیشنهاد ازدواج زن، علارغم میلش جواب مثبت می دهد. بخش دوم کتاب در دادگاه است که مورسو کاملا به محاکمه خود بی تفاوت است و هیچ تلاشی برای دفاع از خود نمی کند. او اصولا دنیا را پوچ می داند و به همین دلیل هیچ تلاشی برای رهایی از این پوچی و زنده ماندن نمی کند. اما یک ویژگی او که تمام خوانندگان را جذب خود می کند، رک و راست بودن اوست. همین رک بودن او به ضررش تمام می شود. اما این ضد اجتماعی بودن او و صداقت او در هر شرایطی، او را به یک شخصیت قوی تبدیل کرده است.

دیدگاه خود را درباره‌ی مقاله صد رمانی که قبل مرگ باید بخوانید با ما و دیگر کاربران به‌اشتراک بگذارید. به‌طور خلاصه مقاله بهترین رمان های جهان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خوانندگان محترم می توانید مقالات نوشته شده خود و یا عکس هایی که با کتاب در منظره های مختلف گرفتید را ارسال کنید تا با نام خودتان در مجله اینترنتی کتاب خوب منتشر شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *