خودت باش دختر

خلاصه کتاب خودت باش دختر

دلیل آنکه نمی توانیم از وضعیت زندگی خود راضیت داشته باشیم این است که دروغ هایی که در موردمان گفته می شود را باور کرده ایم. این کتاب به بررسی این دروغ ها و تصورات اشتباه و چگونگی برخورد با آنها می پردازد.

در این مقاله خلاصه کتاب خودت باش دختر به همراه جملات زیبا از کتاب تقدیم شما می گردد

» خلاصه کتاب خودت باش دختر

نویسنده کتاب می گوید که مردم فکر می کنند او زندگی فوق العاده ای دارد. اما او خودش فکر می کند که یک آدم معمولی است. اما توانسته است از نود درصد لحظات زندگی اش لذت ببرد. او باور دارد انسان های بدبخت، خودشان بدبختی را انتخاب می کنند. البته بدبختی با افسردگی یا ناراحتی فرق دارد. از نظر او بدبختی، نارضایتی از وضعیت زندگی است. او می گوید که در خانواده ای که با مشکلات خانوادگی زیادی دست و پنجه نرم می کرده، بزرگ شده است. خودکشی برادر بزرگترش باعث شد که خانواده اش از هم بپاشد ولی او در همان ابتدای دست و پنجه نرم کردن با غم مرگ برادر، چیزی را یاد گرفت و آن این بود که اگر زندگی ای بهتر از آنچه که در آن متولد شده بود را می خواست، ساختنش بستگی به خودش داشت. او تصمیم گرفت که جابجا شود و محیط اطرافش را عوض کند. علاوه بر آن تصمیم گرفت که شاد، شکرگزار و راضی باشد. او از چند چیز برای شاد بودن کمک گرفت. اول آنکه از مقایسه کردن خودش با دیگران و خود ایده عالش دست برداشت. قدم دومش آن بود که محیط اطرافش را پر از انرژی های مثبت کرد. در واقع آنچه اطراف انسان است، انسان را شکل می دهد.  قدم سومش هم آن بود که چیز هایی که خوشحالش می کردند را لیست کرده و همان ها را انجام می داد.

این مقاله را هم توصیه میکنم بخوانید : خلاصه کتاب پس از تو

از فردا شروع خواهم کرد دروغی است که همه ی ما به خودمان گفته ایم. ما آدم هایی هستیم که تمام سعیمان را می کنیم تا به قولمان به دیگران وفادار باشیم اما وقتی نوبت به خودمان می رسد به راحتی قولی که به خود داده ایم را زیر پا می گذاریم. اگر مرتب به خودتان قول دهید و آن را زیر پا بگذارید مثل این است که اصلا قولی نداده اید و فقط حرف زده اید. در واقع وقتی واقعا چیزی را بخواهید هر طور که شده آن را بدست می آورید، اما اگر واقعا از ته دل خواستار چیزی نباشید برایش بهانه جور می کنید. چیزی که برای رسیدن به اهدافتان نیاز دارید، رسیدن به یک هدف قبلی است. اگر یکبار طعم موفقیت و به انجام رساندن هدف را بچشید، باور خواهید کرد که می توانید به بقیه هدف هایتان نیز دست پیدا کنید. پس با یک هدف کوچک شروع کنید تا بتوانید به اهداف بزرگتر دست پیدا کنید. حواستان به قول هایی که به خودتان می دهید باشد. کلمات دارای قدرت هستند. از سرعت قول دادن و بله گفتن هایتان بکاهید و سعی کنید تنها قول چیز هایی را بدهید که واقعا برایتان حائز اهمیت هستند. با خودتان روراست باشید. کنسل کردن ها، تسلیم شدن ها و …. . طوری برخورد نکنید که انگار از آن ها خبر ندارید. شاید بهتر است در برنامه ریزی هایتان تجدید نظر کنید.

97cc15fc4faaee115a678cf9c6c0049c9b92c253 1606909105 - خودت باش دختر

نویسنده کتاب خودش را آدم معتاد به کاری می داند که در حال ترک این اعتیاد است. قبل ها، زمانی که تصمیم به ترک این اعتیاد نگرفته بود دچار فلج بل شد که بخشی از صورتش را فلج کرده بود و سرگیجه ی شدیدی به سراغش آمده بود. او با استفاده از راه حل های زیر توانست بر مریضی اش چیره شود. اول آنکه در جلسات روان درمانی شرکت کرد. در قدم بعدی دنبال لذت در زندگی اش گشت. همانقدر که کار کرد، استراحت هم کرد و کمی از کارش فاصله گرفت. در قدم آخر هم لیست اولویت هایش را بازنویسی کرده و خودش را در اولویت قرار داد.

از دیگر چیزهایی که لذت را از زندگی می گیرد قضاوت کردن و قضاوت شدن است. اولین قدم برای پشت سرگذاشتن قضاوت و رقابت کردن، اعتراف به این است که هیچکس مصون نیست. دومین قدم هم آن است که بفهمید چون شما به چیزی باور دارید دلیل نمی شود که بقیه هم به آن باور داشته باشند. از مواردی که به دوری از قضاوت کمک می کنند می توان به دوستانی که اهل قضاوت نیستند، کنترل خویشتن و برخورد کردن با قضاوت اشاره کرد.

همسر فعلی نویسنده، در گذشته به بهانه کار در شهری دور او را ترک کرده بود و نویسنده در آن زمان، بجای دفاع از خود با التماس از او خواسته بود که ترکش نکند. این کار باعث شده بود که او شبیه خودش و کسی که می خواهد باشد نباشد و فردی ضعیف تلقی شود و او این اتفاق را ایراد خودش می داند چون باور دارد که انسان هرروز خودش و با استاندارد هایی که از خودش دارد کیفیت روابطش را تعیین می کند. او باور دارد که اگر در آن زمان مشاوری داشت،یا آماده تر بود می توانست رابطه ی بهتری داشته باشد. او همچنین برای شناخت یک رابطه ناسالم موقعیت شخص سوم را پیشنهاد می کند. موقعیت شخص سوم به این گونه است که خودتان را جای شخص سومی بگذارید و ببینید که اگر شما داستان رابطه ی خود را به عنوان آن فرد شخص سوم می شنیدید این رابطه را چگونه ارزیابی می کردید.

نویسنده خودش را متخصص نه شنیدن معرفی می کند. او دلیل موفقیتش نسبت به کسانی که راهی مثل او را طی کرده اند را چنین بیان می کند: وقتی آن ها به دنبال رویاییشان رفتند و به مانع برخوردند، وقتی دیگران قبولشان نکردند و به آن ها نه گفته شد، گوش کردند. من موفق شدم چون نه را به عنوان جواب قبول نکردم. چون هرگز باور نداشتم رویاهای من توسط فرد دیگری به سرانجام می رسد. یادتان باشد حق ندارید جا بزنید. مواردی که می تواند به شما کمک کند که جا نزنید: جسارت داشته باشید. به حرف کسانی که می گویند رویایتان را بیخیال شوید اهمیت ندهید حتی اگر آن ها متخصصین آن کار باشند. راه های جانبی را امتحان کنید. هدفتان را بیخیال نشده، راهتان را تغییر دهید. اهدافتان را بنویسید و جلوی چشمتان بگذارید.

نویسنده مثل خیلی از مادرهای دیگر دوران سختی را زمان بارداری و پس از تولد نوزادش گذرانده است. خستگی مراقبت از یک نوزاد و کارهای دیگر او و همسرش را بسیار خسته و درمانده کرده بود تا زمانی که او متوجه شد به عنوان یک مادر فقط دو کار را لازم دارد که انجام بدهد. یک آنکه از نوزادش مراقبت کند و دوم آنکه از خودش مراقبت کند. او پیشنهاد می کند که اگر مثل او به مادر درمانده ای تبدیل شده اید، همیشه این دو گزینه را چک کنید. اگر هر دوی این کارها را انجام داده اید، بقیه کارها می توانند منتظر شما بمانند، پس خودتان را مجبور به انجام کاری نکنید که درمانده تر شوید. نویسنده پیشنهاد می کند که به یک گروه مادران بپیوندید چراکه متحد بودن قدرت زیادی منتقل می کند. از شبکه های اجتماعی دور شوید چون آن ها تصور اشتباهی از مادرشدن به شما می دهند. با نوزادتان از خانه بیرون بروید حتی اگر صد هزارتا کار درخانه داشته باشید هم این لطف را در حق سلامت روح خود و نوزادتان انجام دهید و همچنین در مورد احساساتتان با دیگران صحبت کنید.

133429 - خودت باش دختر

نویسنده در مورد تربیت و رسیدگی به بچه ها و کنترل خانه می گوید: مادرها، باید با توجه به شرایط خانه خودتان مادری کنید و کمتر نگران نظرات مردم درباره ی نحوه ی عملکردتان باشید. می شود دست از سخت گیری برداشت و روی درست بودن کاری که انجام می دهیم تمرکز کنیم. یادتان باشد که اگر یک یا چند روز مادر نمونه نباشید اتفاقی برای بچه هایتان نمی افتد. مهم این است که به آن ها یاد دهید و نشان دهید قادر به انجام چه کارهایی هستید، کارهایی که بعدا به دردشان می خورد. فراموش نکنید که یک راه برای مادر خوبی بودن و یک نوع خانواده نمونه وجود ندارد فقط یادتان باشد که فرزندانی بزرگ می کنید که انسان های خوبی باشند. مجبور نیستید همه چیز را درست کنید فقط باید مراقب باشید. مراقب بچه هایتان و مراقب خودتان. اگر خودتان ناراحت باشید و با خودتان بد رفتاری کنید نمی توانید از فرزندانتان مراقبت کنید و به آن ها یاد بدهید که خوب و خوشحال باشند. مواردی که به شما در این مورد کمک می کنند: به شواهد نگاه کنید. اگر بچه های خوش برخورد و سالمی دارید لازم نیست که بخاطر شوخی های بی موردشان نگران باشید. با مادر های دیگر در ارتباط باشید. اگر آن ها مادر های روراستی باشند، می بینید که هیچ مادر نمونه و کاملی وجود ندارد. روی گذراندن زمان کافی با فرزندانتان تمرکز کنید.

معرفی کتاب خودت باش دختر

در این کتاب ریچل هالیس، نویسنده کتاب مشکلاتی که در زندگی داشته و باورهای اشتباهی که در مورد خودش را داشته را بیان کرده و توضیح می دهد که چطور بر این باورها و مشکلات غلبه کرده است. این کتاب تقریبا همه جنبه های زندگی او به عنوان یک خانم را بررسی کرده است. کتاب بیست فصل دارد که خلاصه ی بالا، خلاصه ای از نه فصل اول آن است.

جملاتی از کتاب خودت باش دختر

 • از باور کردن دروغ هایی که در موردتان گفته می شود دست بردارید تا تبدیل به همان کسی شوید که واقعا هستید.
 • زندگی نباید به معنای زنده ماندن باشد، باید به معنای زندگی کردن باشد.
 • مقایسه کردن لذت را می کشد. تنها فردی که باید از او بهتر باشی، فردی است که دیروز بوده ای.
 • تو همان کسی می شوی که در گوشت خوانده می شود.
 • سنگ هایی که اغلب به طرف بقیه پرتاب می کنیم، در واقع همان سنگ هایی هستند که قبلا به سمت خودمان پرتاب شده اند.
 • مردم به همان اندازه به شما احترام می گذارند که به آن ها اجازه می دهید.
 • نه به معنای متوقف شدن نیست بلکه به معنای تغییر مسیر به سمت مقصد است.
 • تنها چیزی که از تسلیم شدن بدتر است این است که آرزو کنید کاش تسلیم نمی شدید.

مشخصات کتاب

نام انگلیسی کتاب : Girl, Wash Your Face

نویسنده : ریچل هالیس

مترجم : هدیه جامعی

نشر : کوله پشتی

دیدگاه خود را درباره‌ی خلاصه کتاب خودت باش دختر با ما و دیگر کاربران به‌اشتراک بگذارید. به‌طور خلاصه کتاب خودت باش دختر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خوانندگان محترم می توانید مقالات نوشته شده خود و یا عکس هایی که با کتاب در منظره های مختلف گرفتید را ارسال کنید تا با نام خودتان در مجله اینترنتی کتاب خوب منتشر شود

منبع عکس : دیجیکالا

برای خرید کتاب با تخفیف روی عبارت خرید کتاب کلیک کنید : خرید کتاب

یک دیدگاه برای “خودت باش دختر”

 1. سلام من بیست سالمه و به شدت عاشق کتاب و کتاب خوندنم با این حال زیاد از “دختر خودت باش” خوشم نیومد ، راستش اول فک کردم این کتاب برای اینه که اعتماد به نفسو تو دخترای جوون بالا ببره ولی بعدا دیدم بیشتر در مورد ازدواج و رابطه و اینجور چیزا حرف میزنه . در کل فک میکنم ارزش خوندن داره ولی برعکس اسمش برا دخترا نیست برا خانومای میان ساله
  ممنون از سایتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *