سنگ فرش هر خیابان از طلاست

خلاصه کتاب سنگ فرش هر خیابان از طلاست

کیم وو چونگ، نویسنده ی این کتاب و مالک و بنیان گذار شرکت دوو که از فقر مطلق به ثروت انبوهی رسیده است در این کتاب از راز موفقیتش پرده برمی دارد. کتاب به چهار قسمت رویاپردازی، مدیریت، رشد کردن و رهبری و پنجاه و دو فصل تقسیم شده است.

در مقاله خلاصه کتاب سنگ فرش هر خیابان از طلاست به همراه جملات زیبا از کتاب تقدیم شما می گردد

خلاصه کتاب سنگ فرش هر خیابان از طلاست

در فصل اول او به قدرتی که رویاهای در سر انسان ها دارند تاکید می کند. او می گوید که رویا، سکان کشتی در حال حرکت است. ممکن است کوچک بنظر برسد یا اصلا دیده نشود، اما این سکان است که مسیر را مشخص می کند. انسان بدون رویا، سرنوشتی بهتر از گرفتاری در بین جلبک های دریایی نخواهد داشت. او می گوید که وقتی با سه نفر از دوستانش سنگ بنای اولیه دوو را گذاشته بود، فقط ده دلار سرمایه داشتند و دریک اتاق اجاره ای کار می کردند اما او رویاهایی بزرگ تر در سر داشته و در ده سال توانسته دوو را آنطور که باید راه اندازی کند.

این مقاله را هم توصیه میکنیم بخوانید : خلاصه کتاب مردی به نام اوه

کیم می گوید که هیچ لحظه ای در زندگی اش خوش بینی را از خود دور نکرده است. از دیگر ویژگی های متمایز اون نسبت به رقیبانش این است که مهارت خاصی در تبدیل شرکت های شکست خورده به شرکت های موفق دارد. او به تمام شکست های آن شرکت ها با خوشبینی نگاه می کند. از نظر او افراد بدبین که فکر می کنند ممکن است طرحی شکست بخورد صلاحیت انجام آن طرح و کار را ندارند. او معتقد است برای موفقیت باید فلسفه زندگی خود را مشخص کنید. فلسفه ی زندگی او وقف خود در جهت پیشرفت و کمک به اجتماعی است که در آن زندگی می کند.

کیم می گوید که بهترین زمان برای فکر کردن هنگام کار کردن است چراکه کار سخت به افزایش قدرت ذهن و تقویت بینش انسان کمک می کند. تنها تفریح او کار کردن است و بنظر او کسانی که به کار به چشم فعالیتی برای پر کردن شکمشان نگاه می کنند هیچگاه لذت واقعی کار کردن را نچشیده اند.

کسانی که کاری را انجام می دهند نسبت به کسانی که دست روی دست گذاشته و کاری انجام نمی دهند قطعا بیشتر در معرض شکست هستند. شاید این افراد در طول راهی که می پیمایند چند شکست را تجربه کنند ولی این شکست ها برای آن ها تجربه شده و باعث دلسردی و توقف آن ها نمی شود. اگر با این چشم به شکست نگاه کنید قطعا موفقیت در انتظار شما خواهد بود. کیم می گوید زمانی که در کره فقط به واردات به چشم یک تجارت موفق نگاه می شده است او و همکارانش اقدام به صادر کردن محصولاتشان کردند و همین باعث پیشرفت شرکت دوو شد.

کیم بر این باور است که نباید فریب اعداد و ارقام را خورد. همیشه یک اقلیت خلاقی هستند که پیشرفت جامعه به آن ها وابسطه است و نباید با تکیه به اعداد، قدرت و توانایی اقلیت خلاق را دست کم گرفت.

اگر تنها به آنچه هستید بسنده کنید دیگران از شما سبقت خواهند گرفت و این به معنای عقب ماندگی است. نابغه شخصی است که توانایی های پنهان خود را بیشتر از مردم عادی شناخته است. هیچ گاه درجا نزنید و برای پیشرفت تلاش کنید. پیشرفت اساس زندگی است و غلو نیست اگر بگوییم زندگی کسی که دست از پیشرفت برمی دارد، به پایان رسیده است.

کیم می گوید که بخشش از کلیدهای خوشبختی است. کسی که در دنیا همه چیز را دارد ولی نمی داند چطور آن را با دیگران تقسیم کند، ثروتمند نیست. این بخشش فقط متعلق به مسائل مالی نیست. انسان ها باید در تقسیم و بخشش علمشان به دیگران نیز دست و دلباز باشند.

سنگفرش هر خیابان از طلاست 770x480 1 - سنگ فرش هر خیابان از طلاست

کیم باور دارد که مدیران علاوه بر برنامه ریزی، سازماندهی، رهبری و کنترل باید بتوانند قدرت سازگاری با شرایط مختلف و قدرت تصمیم گیری سریع را نیز داشته باشد.  هر قدر هم مشاوران و متخصصان زیادی به یک مدیر کمک کرده و مشورت دهند، تصمیم گیری نهایی با مدیر است.

کیم می گوید هرچیز زمانی که در جای خودش باشد ارزشمند است. اگر به دنبال پیشرفت هستید کاری را انجام دهید که برای آن ساخته شده اید نه کار دیگران را. هنگام انتخاب نیروی کار و جایگاه آن ها هم دقیقا باید به همین نکته توجه شود و انتخاب آن ها بر اساس توانایی هایشان باشد. به بیان دیگر هر شخصی صندلی و جایگاه کاری خاص خود را دارد و زمانی که هرکس در جایگاه خودش باشد آنگاه آن جامعه سالم و کارآمد است.

کیم هر سه سال یکبار دستیار خود را عوض می کند. او دستیارش را از بین فارغ التحصیلان انتخاب کرده و سه سال بیشتر کارهای خود را به او می سپارد. این دستیار سه سال با کار فراوان آموزش می بیند و بعد می تواند یکی از مدیران شرکت باشد.

کیم همیشه اولین اشتباه کارمندانش را می بخشد چرا که باور دارد که می توان استعداد های فراوانی از بین کسانی که به آن ها فرصت کسب تجربه از خطاهایشان داده شده است، پیدا کرد. با این حال او هرگز دو اشتباه را نمی بخشد.  وقتی یکی از مدیران شرکت دوو کارش را به خوبی انجام نمی دهد کیم از او می خواهد که هر سه ماه یکبار یک گزارش دویست صفحه ای از کارهایش بنویسد. این کار باعث می شود تا آن مدیر تمام جزییات روند پیشرفت شرکت اش را بررسی کند.

خلاقیت بخش مهمی از زندگی است و آن قدر هم که به نظر می رسد سخت و دشوار نیست فقط اراده ی انجام آن اهمیت دارد. پشت هر اختراعی یک ایده ی ساده وجود دارد که نتیجه ی بزرگی به بارآورده است. کیم شرکت دوو را محصول خلاقیت مدیریتی خود می داند.

کیم می گوید که برای موفقیت همیشه با ذهنیت صاحب کار زندگی کنید. اگر به اطراف خود نگاه کنید کسانی را می بینید که وظیفه ای که به آن ها محول شده است را هم به طور کامل انجام نمی دهند و بالعکس کسانی را می بینید که علاوه بر وظیفه ی خودشان، کارهای بقیه را نیز انجام می دهند. برای موفقیت در یک شرکت یا مجموعه، خود را صاحب آن جا بدانید و برایش اهمیت قائل باشید. اینگونه برای دستیابی به هدفتان مصمم خواهید بود وبا شرایط کاری مشکلی نخواهید داشت و خلاق تر خواهید بود. همچین کارمندانی باعث پیشرفت شرکت خواهند بود در حالیکه کارمندانی که ذهنیت کارگری دارند فقط کاری را که بالادستی آن ها دستور می دهد انجام می دهند.

هیچ کس آنقدر بی فایده نیست که نتواند به دیگران کمک کند و هیچ کس هم وجود ندارد که از کمک دیگران بی نیاز باشد. روابط خوب با افراد برجسته از پول با ارزش تر است، بخاطر آن که شما نمی توانید روابط را با پول بخرید. اگر شما فقط به فکر منافع خود باشید ممکن است در کوتاه مدت به سود شما باشد ولی در بلند مدت قطعا به ضرر شما تمام می شود. اگر در روابط انسانی فقط سود شخصی را در نظر داشته باشید، خود را در خطر انداخته اید. در این نوع روابط منافع هر دو طرف را در نظر بگیرید.

موفقیت در انتظار کسانی است که از مقابله با خطرات نمی ترسند. موقعیت های خوب زندگی از سختی ها به وجود می آیند. زمان انجام کارهای خیلی مهم آن وقت نیست که همه در حال انجام آن هستند، زمان انجام آن وقتی است که کسی کاری انجام نمی دهد، متوقف شده اند یا کار را ترک کرده اند. در واقع موفقیت به سمت کسی می رود که سخت تلاش کند و آن را در پس مشکلات جست و جو کند. اگر تلاش کنید ممکن است شکست بخورید و ممکن است موفق شوید ولی مطمئن باشید کسی که تلاش نمی کند موفق نخواهد شد. کسی که طعم شکست را نچشیده چگونه می تواند طعم موفقیت را بچشد؟ اگر فکر کنید که از پس یک کار برنخواهید آمد، هیچ گاه موفق به انجام آن نخواهید شد. مهم تر از آنکه چه کاری را انجام می دهید آن است که چگونه آن را انجام می دهید. باید ذهنیت خود را نسبت به کاری که انجام می دهید مثبت کنید و تمرکز خود را بر بهترین بودن بگذارید.

جملاتی از کتاب سنگ فرش هر خیابان از طلاست

  • پول درآوردن برای من اهمیتی ندارد چون در هر زمانی قادر به انجام آن هستم.
  • من هیچ گاه مثل یک انسان دیوانه برای کسب درآمد ناچیز کار نکرده ام.
  • هرگاه یک تاجر بتواند کارش را به بهترین شکل انجام دهد و از آن لذت نیز ببرد آن وقت است که او شروع به پیشرفت می کند.
  • کسی که خود را وقف کار و تلاش کرده هیچ گاه شکست نمی خورد.
  • رویاها قدرت ایجاد تغییر در جهان هستند، من به جرئت می گویم همه کسانی که در دنیای امروز تاثیرگذار هستند، در دوران جوانی آرزوهایی بزرگ در سر می پروراندند.
  • تاریخ ثابت کرده است که موفقیت و قدرتمندی ملت ها نتیجه ی داشتن روحیه بالای پیشگامی است و تباهی نتیجه غرور و فرار از مسئولیت است.
  • اگر شما صد خوک و یک انسان در اختیار داشته باشید  اعداد به شما می گویند که شما صد به یک هستید اما فریب نخورید آن ها نمی توانند به شما قدرت اقلیت را نشان دهند.
  • ثروتمند واقعی کسی است که بتواند دارایی اش را، هرچند کوچک و ناچیز، با دیگران تقسیم کند.
  • تجارت تنها سود کردن نیست، کمتر ضرر کردن نیز بخشی از تجارت است.

مشخصات کتاب

نام انگلیسی کتاب : Every Street is Paved with Gold

نویسنده : کیم وو چونگ

مترجم : آرمین هدایتی

نشر : پارسه

دیدگاه خود را درباره‌ی خلاصه کتاب سنگ فرش هر خیابان از طلاست با ما و دیگر کاربران به‌اشتراک بگذارید. به‌طور خلاصه داستان سنگ فرش هر خیابان از طلاست را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خوانندگان محترم می توانید مقالات نوشته شده خود و یا عکس هایی که با کتاب در منظره های مختلف گرفتید را ارسال کنید تا با نام خودتان در مجله اینترنتی کتاب خوب منتشر شود

منبع عکس : کافه بوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *