ورود

ثبت نام

حساب من

تخته سیاه کتاب خوب

راهنمای خرید

قوانین تخته سیاه

راهنمای تخته سیاه

12 داروی خانگی برای درمان کم خونی مفید هستند


تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۰۶/۲۱
img

بیماری کم خونی چیست؟

بیماری کم خونی زمانی بروز پیدا می کند که تعداد هموگلوبین خون کاهش پیدا کند. هموگلوبین به گلبول های قرمز خون در حمل اکسیژن از ریه به تمام اندام های بدن کمک می کند. تقریبا 25% مردم جهان به کم خونی دچار هستند. و بدون انکه بدانند از کم خونی رنج میبرند. اگر چه کم خونی کشنده نیست اما میتواند روی نحوه زندگی تاثیر بگذارد.

اکثریت کم خونی ها با مداخله رژیم غذایی مناسب قابل درمان هستند.فقط با مصرف غذاهای سرشار از مواد معدنی و ویتامین هایی که سنتز گلبول های قرمز خون را ترویج دهد.اغلب زنان باردار و افراد مسن دچار کم خونی هستند و به طور کلی زنان درصد بالاتری نسبت به مردان به کم خونی دچار هستند. این کم خونی در اکثر موارد با مکمل های غذایی مناسب و مصرف یک رژیم غذایی کامل قابل درمان است.

داروهای خانگی برای کم خونی شامل خوردن اسفناج ، انار و دانه کنجد ، مصرف غذاهای تخمیر شده ، مصرف غذاهای سرشار از بتاکاروتن مانند کدو ، مصرف مرکبات ، مصرف ماست طبیعی ، خوردن شکلات تیره و مصرف دانه های افتابگردان


انواع کم خونی

1 - کم خونی ناشی از فقر آهن (IDA): این نوع کم خونی از شایعترین انواع این بیماری است. فقر آهن زمانی بروز می کند که بدن فاقد آهن کافی است.
2- کم خونی مگالوبلاستیک یا فقر ویتامین: این نوع کم خونی معمولا در اثر کمبود فولیک اسید یا ویتامین B-12 بروز می کند
3- بیماری های نهفته: بیماری های خاصی وجود دارند که می توانند به توانایی بدن در تولید گلبول های قرمز خونی آسیب برسانند.
4- بیماری های خونی ارثی: اگر در خانواده سابقه بیماری خونی وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به آن در افراد دیگر نیز افزایش می یابد


نظرات